Рівненщина туристична
Остріг — старовинне місто з насиченою історією та унікальними пам’ятками архітектури. Подорожуючи туристичною Україною, обов’язково завітайте до нього. Адже тут знаходиться одне із семи чудес України — Острозький замок. Він незмінно посідає верхівку рейтингів на мапах мандрівників. Знахідки, виявлені при археологічних дослідженнях, засвідчують, що територія теперішнього міста була заселена ще в епоху енеоліту (4–3 тисячоліття до н.е.), потужним воно було і в давньослов’янський час.
Місто майже три століття було резиденцією і «домоначальним градом» князівського роду Острозьких, що дав Україні видатних полководців, меценатів та визначних національних провідників.
Турист, який завітає до Острога, зможе насолодитися спогляданням унікальних пам’яток як архітектури, так і творів мистецтва у стінах острозьких музеїв. До складу історико-культурного заповідника м. Острога входять краєзнавчий музей з історичними і художнім відділами; Музей книги та друкарства; Музей нумізматики; пам’ятки оборонної і храмової архітектури Острога і сусіднього с. Межиріч. Так, частиною заповідника є територія Замкової гори з відреставрованими спорудами замку князів Острозьких: Круглою вежею (XVI ст.), вежею Мурованою (XІV–XVІ ст.), Богоявленською церквою (XV–XVІ ст.), а також надбрамною дзвіницею — наймолодшою будівлею комплексу. Заповідник зберігає свідчення про діяльність першого в Україні вищого навчального закладу — Острозької академії (XVI–XVII ст.), а також друкарні, де видана всесвітньо відома Острозька Біблія. У його музеях представлено понад 70 тисяч історичних, наукових, мистецьких експонатів.
Замок князів Острозьких (Краєзнавчий музей)

У середині XIV століття князь Данило Острозький будує кам’яний донжон — Вежу Муровану, що розташована у південно-східній частині Замкового двору на пагорбі. Уперше вона згадується у 1386 р. З півночі будівля двоярусна, з півдня — триярусна, на високому цоколі.
Вежа Мурована — унікальна оборонна споруда середньовічної Волині. Вона належить до типу житлових оборонних башт. Місцями її стіни сягають завтовшки 2,6 м (!). І справді, перше, що вражає кожного, хто потрапляє до неї, — це стіни. Колись у нижньому (підвальному) ярусі зберігалися запаси пороху, необхідного для тривалого захисту фортеці, та провіанту; також тут був глибокий колодязь. Підвальний та середній поверхи складаються з чотирьох приміщень, на верхньому були житлові кімнати (нині тут представлена колекція ікон XV–XVIII ст.)
У 6 залах музею розміщені матеріали, які відображають історію Острога й краю від давніх часів і до наших днів. У музеї є цінні археологічні колекції, експонати живопису, народного художнього промислу, кераміки, зброї.
Серед найцікавіших експонатів — картина, виконана одним з представників школи знаменитого художника Пітера Пауля Рубенса. Називається вона «Сцена біля фонтану».
Тут також зберігається один із перших портретів сарматського типу — «Портрет невідомого в червоній шубі». У будь-якій книзі, що стосується українського портрету, ви неодмінно побачите «невідомого із Острога».
Також ви матимете унікальну можливість побачити творчість відомого скульптора, вихідця з села Новомалин Острозького р-ну, більшість робіт якого знаходяться у Ватикані — Томаша-Оскара Сосновського. Поїхавши до Італії, Сосновський не тільки здобув там освіту та став високопрофесійним скульптором, а навіть певний період очолював Римську академію мистецтв ім. св. Луки.
У стінах замку можете оглянути найбільшу колекцію ікон Острозької іконописної майстерні XVIII ст. Усі святі, що зображені на цих образах, посміхаються. Лагідність та простодушність образів, відтворених на іконах, вносить до, в цілому, професійного іконопису, теплоту народного малярства.
Біля музею знаходиться Богоявленський собор XVI–ХІХ ст.
Адреса:
35800, м.Острог, вул. Академічна, 5
http://n.maps.yandex.ru/?oid=20157403
Телефон:
+380 (3654) 2-26-56, +380 (3654) 2-25-93.
Режим роботи:
Музей приймає відвідувачів протягом року у всі дні, крім понеділка, з 9.30 до 17.00., у п`ятницю - до 16.00.
Умови проведення екскурсій
Для дітей: вхідний квиток - 4 грн. Вартість екскурсії: група до 25 чоловік - 25 грн., група понад 25 чол. - 50грн.
Для дорослих: вхідний квиток - 8грн. Вартість екскурсії: група до 25 чол. - 50 грн., група понад 25 чол. - 100 грн.
В замку князів Острозьких проводяться театралізовані нічні екскурсії. Біля входу на територію Замкової гори вас зустрінуть гайдуки з запаленими смолоскипами, потім передадуть маршалку двору князя Острозького. В супроводі покоївок при свічках ви зможете оглянути експозицію музею, але екскурсія буде побудована виключно на легендах яких в середньовічному замку збереглося багато. Допомагають у проведенні екскурсій привиди що проживають у фортеці. По закінченні екскурсії відвідувачі зможуть скуштувати княжої каші.
Ціна проведення нічної екскурсії становить 4000 тис. гр., кількість екскурсантів обмежується числом до 7 чоловік.
Музей книги та друкарства
Музей книги та друкарства знаходиться в пам’ятці архітектури XVI ст.. Луцькій надбрамній вежі. Експозиція музею розміщена на трьох поверхах. Тут розповідається про історію створення книги та виникнення друкарства, діяльність Івана Федорова. Серед рідкісних експонатів найдавніша друкована книга “Декреталій” папи Григорія IX (Париж 1511р.) , глаголичне видання Бревіарія Хорвацького (Венеція 1561р.), Острозька Біблія Івана Федорова (1581). В основу експозиції музею покладено книжкову колекцію краєзнавчого музею, започатковану ще в 1909/1912 рр. Братством імені князів Острозьких.
Сьогодні книжкова колекція нараховує близько 3 тис. експонатів, половина з яких — рукописи, західноєвропейські і кириличні стародруки ХVI/XVII ст. Експозиція першого поверху розповідає про виникнення слов'янської писемності та діяльність Кирила і Мефодія, про рукописну кириличну книгу ХVI/XVIIІ ст. і про діяльність Івана Федорова у Москві, Заблудові, Львові та Острозі. Експозиція другого поверху висвітлює діяльність Острозької та Дерманської друкарень у післяфедоровський період, розповідає про Львівську, Київську, Почаївську, Кременецьку друкарні ХVI/XVIIІ ст. В основу експозиції третього поверху покладено колекційний принцип. Тут виставлені найцікавіші експонати основних колекцій, які зберігає Музей книги та друкарства в Острозі.
Адреса:
35800 м. Острог, вул. Папаніна 5
http://n.maps.yandex.ru/?oid=20157400
Телефон:
+380 (254) 2–32–71
Музей приймає відвідувачів протягом року у всі дні, крім понеділка, з 9.30 до 17.00., у п`ятницю - до 16.00.
Умови проведення екскурсій
Для дітей: вхідний квиток - 4 грн. Вартість екскурсії: група до 25 чол - 25 грн., група понад 25 чол. - 50грн.
Для дорослих: вхідний квиток - 8грн. Вартість екскурсії: група до 25 чол. - 50 грн., група понад 25 чол. - 100 грн.
Музей нумізматики
В грудні 1997 р. у приміщенні житлового будинку кінця ХІХ ст. була відкрита нумізматична виставка. Основою її експозиції стала збірка предметів нумізматики, започаткованої у 1909 р Братством ім. князів Острозьких. Нині колекція нараховує понад 11 тисяч одиниць зберігання. Її основу становлять монети, бони, нагороди і цінні папери. Значну частину збірки складають монети, паперові гроші та нагороди Російської імперії. Експозиція виставки розпочинається монетами Петра І. Увагу відвідувачів привертають золоті монети Катерини ІІ, провінційні випуски Росії, державні нагороди Російської імперії, посадові знаки, відзнаки громадських товариств, ювілейні полкові відзнаки. Період СРСР представлено паперовими грошима, обіговими та ювілейними монетами, нагородами, грошовими сурогатами. Цікавий показ історії українських грошей ХХ ст. Серед найцікавіших експонатів — добірка паперових грошових одиниць Одеси, Житомира, Кременця, Острога, загальнодержавні гроші та цінні папери періоду національно-визвольних змагань 1917–1921 рр. Окрасою виставки є повне зібрання сучасних пам’ятних та ювілейних монет незалежної України. Поряд із предметами нумізматики експонуються срібні, карбовані в Острозі, шати до ікон XVII – поч. ХХ ст.
Музей приймає відвідувачів протягом року у всі дні, крім суботи та неділі, з 9.30 до 17.00., у п`ятницю - до 16.00.
Умови проведення екскурсій
Для дітей: вхідний квиток - 4 грн. Вартість екскурсії: група до 25 чол - 25 грн., група понад 25 чол. - 50грн.
Для дорослих: вхідний квиток - 8грн. Вартість екскурсії: група до 25 чол. - 50 грн., група понад 25 чол. - 100 грн.
Музей історії Острозької академії
Експозиція історії Острозької академії – знаходиться в головному корпусі університету та ілюструє історію Острозької академії 1576-1636 рр. та відродженої академії (1994) до сучасності.
Важливою частиною музейного комплексу Острозької академії є діючий православний студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького. В структурі музею храм являє собою єдиний експозиційний розділ, який містить 22 ікони XVIII-ХІХ ст. Серед перлин українського іконопису, зібраного в ОА, – зразки народного примітиву та Острозької іконописної школи.
У храмі експонується і унікальна ікона «Христос-Пантократор і святий Стефан», на якій два хронологічно відмінних за часом написання зображення наклалися дивним чином – композиційно це виглядає так, ніби Стефан затуляє уста Христу. Трагічна та водночас містична історія ікони не залишає байдужим жодного відвідувача музею.
Експозиція стародруків та рідкісних книг із колекції НаУОА – розміщена в захресті студентсько-викладацького храму преподобного Федора Острозького XVIII ст. і містить понад 60 стародруків, а також книги XIX – поч. ХХ ст. У ній представлені книги Львівської братської друкарні поч. XVII ст., Почаївської лаври XVIII ст., Супрасльської друкарні XVIII ст., закордонні видання.
Більшість книг, що зберігаються в колекції, подаровані Острозькій академії її друзями та меценатами.
Експозиція історії приміщень сучасної Острозької академії, що відтворює незвичайну історію будівель, в яких розміщений університет, знаходиться в келійному корпусі монастиря капуцинів (1775-1832 рр.). Цікавий експонат у «кімнаті пам’яті» – це внутрішня криниця, яка була обов’язковим атрибутом монастирів.
Після польського повстання 1831 р. монастир закрили, і приміщення стояло пусткою. В 1865-1922 рр. у цих стінах діяло Острозьке жіноче училище ім. графа Дмитра Блудова. Завдяки зусиллям його дочки Антоніни училище стало відомим по всій Російській імперії, тут працювали знамениті викладачі, проводилася науково-просвітницька робота. При училищі існувало Братство ім. Кирила і Мефодія, до роботи в якому була задіяна інтелігенція Волинської губернії та цілої імперії.
У міжвоєнний період у будівлях, які раніше належали монастирю, розмістилася польська вчительська семінарія, а після 1945 р. – радянське педагогічне училище, оскільки територія відійшла до СРСР. Пізніше тут функціонувала середня школа-інтернат (1956-1986 рр.), санаторна школа для дітей із затухаючими формами туберкульозу (1986-1992 рр.), середня школа № 4 (1992-1994 рр.). Вже в 1994 р. всі будівлі були передані Острозькій академії.
Чи не найбільш містичним та захоплюючим етапом ексурсії є підземелля монастирського костелу 1775-1832 рр. із похованнями.
Сьогодні в підземеллях проведено реставрацію приміщень, відновлено зруйновані в ХІХ ст. поховання монахів-капуцинів.
Підземна художня галерея, розміщена в господарських підвалах монастиря капуцинів (1775-1832 рр.) і є найбільш динамічним експозиційним центром музею, оскільки практично щомісяця у ній відбуваються нові виставки. Сьогодні в залах галереї проведено понад 20 виставок худоджніх робіт митців з України та з-за кордону. Також періодично експонуються картини з художнього фонду музею, який нараховує 256 одиниць зберігання.
Обов’язковим пунктом екскурсії є відвідання Наукової бібліотеки Острозької академії, яка є гордістю університету.
Екскурсійна діяльність
Здійснення екскурсії можливе за такими вимогами:
Вхідний квиток: дитячий – 3 грн., дорослий – 5 грн.
Вартість екскурсії: дітям – 25 грн., дорослим – 40 грн. (групи понад 40 чоловік обов’язково діляться на 2 у зв’язку з невеликою оглядовою площею в експозиційних залах).
Турист може побачити в Острозі і інші пам’ятки які не музеєфіковані.
Костел Успіння Пресвятої Діви Марії
Неподалік від Замкової гори стоїть будівля вишуканих класицистичних форм. Це — парафіяльний Костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Він має давню історію.
За легендою, спочатку це була православна церква Пречистої Діви. Її побудували на кошти князя Федора Острозького.
Пізніше невелику однонавову будівлю із заокругленою абсидою перетворили у католицький храм монастиря домініканців. Згодом до храму прибудували каплицю Діви Марії та каплицю Яна Непомука. Так у плані він набув хрещатого характеру, а згодом — і пірамідальних форм.
У 1702 р. поряд звели нову дзвіницю. Будівля неодноразово потерпала від пожеж. Сьогодні головний вхід підкреслений чотириколонним портиком тосканського ордеру. Східна напівкругла стіна — найдавніша частина будівлі — зміцнена контрфорсами.
Свято-Миколаївська каплиця
У сквері, поряд з Успенським костелом, стоїть Свято-Миколаївська каплиця. А колись на цьому місці була Миколаївська церква. За одним із припущень, вона з’явилася в Острозі ще у XIV ст. Перші відомості про неї пов’язуються з наданням князем Данилом Острозьким «певныхъ грунтов, названныхъ Чепель, церкви св. Николы Острозскаго и Священникамъ, при ней зостающимь».
Певний період обов’язки священика церкви виконував Дем’ян Наливайко (брат Северина Наливайка, керівника козацької війни 1594–1596 рр.). Під час пожежі у 1848 р. Миколаївська церква зазнала пошкоджень; богослужіння у ній припинилося, а в 1864 р. храм було розібрано. У 1905 р. приблизно на тому ж місці збудували каплицю, назвавши її на честь церкви-попередниці. Сьогодні свято-миколаївська община відбудовує храм приблизно у тому вигляді, якою церквабула у XVII–XVII ст.
Острозька синагога
Острозька синагога є однією з найстаріших у Східній Європі. Вона була побудована у XVIІ ст. і швидко стала центром єврейської культури. При синагозі діяла вища школа рабинів. На початку XVII ст. єврейська громада міста швидко збільшувалась. Її головний рабин Самуїл Едельс (Маршуе) — у 1611–1612 рр. за власні кошти побудував синагогу та прибудував до неї жіноче відділення. Упродовж багатьох століть синагога Острога носила ім’я Едельса.
У період війни під проводом Б. Хмельницкого, будівля зазнала значних руйнувань. Під час воєнних дій 1792 р., синагогу, в якій шукали порятунку євреї, штурмували російські війська, оскільки вважали, що це оборонна споруда. Для будівлі ця помилка була нищівною. Після Другої світової війни синагога використовувалася як складські приміщення.
Межиріч
Якщо із Замкової гори Острога поглянути на південь, то можна побачити вдалині великий комплекс споруд з вежами, баштами і церквою — то древній Межиріч. Лежить він на стику річок Вілії та Збитенки, що утворюють, оминаючи село з двох боків, щось схоже на латинську літеру «V». Отже, сучасне село Межиріч — це давнє Межиріччя «населений пункт у міжріччі Вілії та Збитенки».
У Межирічі знаходиться Свято-Троїцький монастир, який є найвидатнішою пам’яткою архітектури не тільки серед монастирських ансамблів Волині, але й усієї України. Головною і найдавнішою спорудою монастиря є Свято-Троїцька церква, побудована князями Острозькими, можливо, на початку XVI ст., як репліка Богоявленського собору в Острозі. В архітектурі Свято-Троїцької церкви переважають давньоруські традиції. Проте характерною особливістю храму є те, що в ньому можна побачити деякі елементи західноєвропейської готичної архітектури.
На початку XVII ст. храм Св. Трійці став композиційним центром одного з найкращих оборонних монастирських ансамблів, збудованим за ренесансними принципами урівноваженості, осьової симетрії та гармонійного поєднання з навколишнім ландшафтом. У 1606–1610 рр. до церкви були симетрично прибудовані два двоповерхові корпуси келій, розміщені на однаковій відстані від північного та південного оборонних мурів, яка становить 32,5 м.
На зовнішніх кутах обох будівель поставлені чотири триярусні оборонні башти, увінчані конічними дахами. Бійниці башт у вигляді перевернутої замкової щілини прорізані у цілому кам’яному блоці, що дозволяло, маневруючи вогнепальною зброєю, обстрілювати в разі потреби значну частину монастирського подвір’я.
У монастирі зберігаються чудотворні ікони Богородиці XVI ст. (родової ікони князів Острозьких) та св. Антонія XVIII ст. Однією із найбільш шанованих чудотворних в Україні є ікона Богородиці Одигітрії із Межиріцького монастиря. Сучасні історики мистецтва схиляються до думки, що ікона «Межиріцька Богородиця» була написана на початку XVI ст. Її замовником був великий литовський гетьман, князь Костянтин Іванович Острозький. Ікону дуже шанували у родині князів Острозьких. Князь Януш передав на зберігання образ Богородиці до Межиріцького монастиря. У 1779 р., у знак особливої пошани і вдячності за чудотворні діяння, ікона була коронована золотим вінцем за указом римського папи Бенедикта XIV. У 1866 р. російська імператриця, дружина Олександра Третього — Марія Федорівна подарувала для ікони срібну цату (шийну прикрасу), оздоблену шістьма смарагдами. Ще шість смарагдів вмонтували у папську корону.